czyli wszystkiego po trochu...
Wykorzystując materiały z Miechowskiego Kuferka należy powołać się na źródło: http://miechowski_kuferek.manifo.com/
dotyczy to także kopiowania i publikacji zdjęć.

GRZYMAŁÓW - DWÓR W JABŁONIOWYM SADZIE


Grzymałów - Dwór w Jabłoniowym Sadzie. Źródło:http://www.dwor-grzymalow.pl/pl/

Od wielu lat budynek dworu w Grzymałowie należy do Marty i Ireneusza Trybulców. Pierwotnie była tu szkoła podstawowa, jednak przeobrażenia polityczne i gospodarcze przełomu lat 80. i 90. XX stulecia spowodowały konieczność jej zamknięcia ze względów ekonomicznych. 
Budynek zakupiony od Urzędu Gminy w Słaboszowie, z powodu swego dworkowego wyglądu nazwany został przez nowych gospodarzy "Dworem w Jabłoniowym Sadzie".
Państwo Trybulcowie realizują w swym dworku projekt przybliżający historię i kulturę regionu miechowskiego, a noszący wdzięczną nazwę "Noce i dnie ziemi miechowskiej". Odbywają się tu spotkania z potomkami okolicznych ziemian okraszone czytaniem fragmentów starych pamiętników, koncerty, wystawy i plenery malarskie. 

Więcej o dworze i jego gopodarzach: 1) Strona dworku        >>>>
                                                                  2)Camerata Cracovia  >>>>

 6 LISTOPADA 2022 R.
DŹWIĘKI BANDURY I POEZJA O TEMATYCE UKRAIŃSKIEJ

MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE oraz STAROSTWO POWIATOWE w MIECHOWIE zapraszają w niedzielę 6 listopada o godz. 17.00 do „Dworu w Jabłoniowym Sadzie” na koncert znakomitej bandurzystki ukraińskiej IRYNY HUBIAK (absolwentki Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej). Dźwiękom bandury towarzyszyć będzie polska poezja, gł. z doby romantyzmu, o tematyce ukraińskiej. Wiersze poetów – Wincentego Pola, Seweryna Goszczyńskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bohdana Zaleskiego i Maurycego Gosławskiego przeczyta aktor Teatru Ludowego, KRZYSZTOF GÓRECKI.

Archiwalne:

POECI ZIEMI MIECHOWSKIEJ W GRZYMAŁOWIE

Fundacja im. Władysława Żeleńskiego we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Miechowie organizuje w niedzielę 19 września o godz. 18.00 w "Dworze w Jabłoniowym Sadzie" w Grzymałowie spotkanie z cyklu "Noce i dnie Ziemi Miechowskiej". Nosi ono tytuł "Wieczór Poetów Ziemi Miechowskiej".

Przy dźwiękach lutni (na której zagra Ireneusz Trybulec) Krzysztof Górecki, aktor Teatru Ludowego rodem z Miechowa, będzie czytał poezję JANINY BERGANDER, BARBARY CICHOŃ i JAROSŁAWA BINKOWSKIEGO. Są to żyjący i aktualnie tworzący poeci, zamieszkujący na tym terenie bądź pochodzący z Miechowszczyzny.

Wstęp wolny. Zapraszamy

Organizatorzy


WYSTAWA "W KRAINIE LALEK" W GRZYMAŁOWIE
Termin: 30.08.2020 do 27.09.2020 r.

Lalki porcelanowe zbierane od ponad 30 lat przez panią Teresę Waydowicz złożyły się na imponującą kolekcję. Liczy ona już około 1400 eksponatów. Uzupełnieniem zbiorów są również mebelki, wózki, powozy, huśtawki, a także mnóstwo drobniejszych detali. Kolekcja gościła już na kilku wystawach w Polsce, czeka również na jakieś stałe miejsce do ekspozycji.

Wszystkie zgromadzone lalki zachowały oryginalne stroje, niektóre są wyposażone w pozytywki i mają ruchome części. Wśród lalek są takie rarytasy jak lalka z przełomu XIX i XX wieku wykonana w manufakturze najsłynniejszego twórcy Armanda Marseille’a, a także dzieła wyprodukowane przez działającą od 1964 roku w Pensylwanii firmę Franklin Mint.

W kolekcji nie ma dwóch identycznych obiektów. Każda lalka jest inna, ma strój, fryzurę i makijaż dopasowane do postaci czy epoki jaką ma reprezentować, to dlatego, że choć głowy lalek często powstają z tej samej matrycy to wykańczane są ręcznie, jak małe dzieła sztuki. Jedne mają „dorosłe” proporcje, inne znów bardziej przypominają dzieci.Lalki można by pogrupować tematycznie, np. te w strojach ślubnych, księżniczki, czarownice, czy też w ubraniach regionalnych, a także lalki muzykujące.
Wystawa zorganizowana została przez Fundację Imienia Władysława Żeleńskiego oraz Stowarzyszenie Portamus Gaudium w partnerstwie z samorządami – Powiatem Miechowskim i Gminą Słaboszów, przy wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju Racławice, Gminy Racławice i Gminy Gołcza
 
Kreator stron internetowych - przetestuj